Answer:
The discount percent is 8%.
Step-by-step explanation:
The actual price of the model = $125
The offer price of the model = $115
So, the discount percent will be equal to the difference of both prices, divided by the actual price and multiplied by 100.
This becomes: [tex]\frac{125-115}{125}\times100= 8[/tex]%
Hence, the discount percent is 8.0%