---------------------------------------------------- Define x : ---------------------------------------------------- Let x be the number of pounds needed.
---------------------------------------------------- Find x pound : ---------------------------------------------------- 1 pound = $4 x pound = $4x
---------------------------------------------------- Answer : Total cost = $4x ----------------------------------------------------
Additional:
---------------------------------------------------- When x = 9 : ---------------------------------------------------- x pound = $4x 9 pounds = $4(9) 9 pounds = $36