the grocery store sells dates for $4.00 a pound and pomegranates for $2.75 a pound. choose an equation in standard form for the weights of dates d and pomegrantes p that a customer could buy with $12
A) 4p + 2.75d + 12
B) 4d = 2.75p +12
C) 4d + 2.75p = 12
D) 4+ 2.75 = d
The total cost of the products is the price per product times the amount of products. Therefore, we get the following total cost: 4 x the amount of dates + 2.75 x the amount of pomegranates = 4d + 2.75p.
Since the total money that can be spend equals the total cost, we get the following: 4d + 2.75p = 12. The answer is C.