Respuesta :

Percentage by which the gas tank of the car is full = 40%
Amount of gas in the gas tank = 8 gallons
Let us assume the capacity of the gas tank = x gallons
Then
40% * x = 8
(40/100) * x = 8
4x/10 = 8
4x = 8 * 10
4x = 80
x = 80/4
   = 20 gallons
So the total capacity of the gas tank of the car is 20 gallons. I hope the procedure is clear to you.

Answer:

20 gallons

Step-by-step explanation:

40/100 = 8/x

40x=800

x=20 gallons