Respuesta :

The length of a piece of wood is 2 cm.

Given:
volume = 100 cm³
width = 5 cm
height = 10 cm
length = ?

Volume is computed by multiplying the length, width, and height of an object.

Volume = length * width * height

100 cm³ = length * 5 cm * 10 cm
100 cm³ = length * 50 cm²
100 cm³ / 50 cm² = length
2 cm = length

to check: 
100 cm³ = 2 cm * 5 cm * 10 cm
100 cm³ =  10 cm² * 10 cm
100 cm³ = 100 cm³

Answer:

A piece of wood is 2 cm  

Step-by-step explanation: