Answer:
Work done, W = 8,05,000 J
Explanation:
It is given that,
Power of car engine, P = 23,000 watt
Time taken, t = 35 s
The work done per unit time is called the power of the car engine.
[tex]P=\dfrac{W}{t}[/tex]
[tex]W=P.t[/tex]
[tex]W=23000\times 35[/tex]
W = 8,05,000 J
Hence, this is the required solution