Jeannette earns $3.50 per hour and 4% commission on the gross amount of
her sales. How much did she earn the week she worked 35 hours and sold
$4,550 worth of merchandise?
a. $304.50
b. $182
c. $186.90
d. $122.50

HELP ASAPPP

Respuesta :


[tex]3.5 \times 35 = 122.5 \\ \%4 \: of \: 4550 = 182 \\ 122.5 0+ 182 = 304.50[/tex]
so A is true