Marie mixes 40 liters of 12% acid solution with a 32% acid solution to make a 16% acid solution. How many liters of 32% solution did she use?
A: 10 liters
B: 12 liters
C: 13.7 liters
D: 16 liters

Respuesta :

12/100 *40= 4.8      16/100* 32=5.12

4.8+5.12= 9.92=10.2. The answer is A: 10 liters