Two trains are 500 miles apart when they first enter a collision course. If, after two hours, the distance between them is 300 miles and one train goes 20 mph faster than the other, find the speed of the faster train.

Respuesta :

Answer:

The faster train goes 60mph

Step-by-step explanation:

s= speed

s+20 is the faster train.

Then you are given:

200/s+s+20=2

200=2*(2s+20)

4s+40=200

4s=160

s=40 is the slower train

40+20= speed of faster one

s=60 ;)