A Lorry is travelling at 13.5 m/s along a stretch of road where the speed limit is 50kmh
1 km = 1000m
1hr= 3600s

show that the lorry is travelling below the speed limit

Respuesta :

13.5x3600=48600
48600÷1000=48.6km/h