David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should David use to find the total cost of each arrangement?

Respuesta :

The cost of 1 vase is $2.0,
the cost of 12 roses is 12 * r 
$ per rose = 12r dollars.

so the cost of 1 vase with 12 roses is (2.0+12r) $

Each 
arrangement uses 1 vase and 12 roses, so the cost C of one arrangement is :

C=
(2.0+12r) $