A boulder with a weight of 780 N is resting at the edge of a cliff that rises 123 m above the ground. What is the gravitational potential energy of the boulder?

Respuesta :

Potential energy U = mgh

Given h = 123 m,
mg = F = 780 N

Then
U = (123)(780)
= 95940
= 9.59 x 10^4