Felix can have 1 fish for every 4,000 mm of water in his fish tank. his fish tank holds 180 l. how many fish can he have in his tank?

Respuesta :

45 fish

1 L = 1,000 mL
180(1,000) = 180,000
180 L = 180,000 mL
180,000/4,000 = 45