Answer:
Option [2] 47 feet
Step-by-step explanation:
In the figure attached. AB is the height of statue C is the point 62 feet away from the statue.
and 37° is the angle of elevation of the top of the statue.
We have to calculate height h of the statue
[tex]tan37=\frac{h}{62}[/tex] ⇒ h = 62(tan 37)
h = 62(0.7536)
h = 46.72 feet ≈ 47 feet
Option [2] 47 feet is the answer.