At one store julia saves $15 with a coupon for 60% of her total purchase at another store the $17 she spent on books were 85% of her total bill how much did julia spend in all two stores

Respuesta :

40% of her total purchase = 15...if she got 60% off, then she paid 40%
0.40x = 15
x = 15/0.40
x = 37.50

85% of her total bill = 17
0.85x = 17
x = 17/0.85
x = 20

for a total of : 37.50 + 20 = 57.50 <==