A capacitor with a capacitance of 490 μf is charged to a voltage of 260 v . then a wire is connected between the plates. how many joules of thermal energy are produced as the capacitor

Respuesta :

alekos
E = 1/2 x C x V^2

C = 4.9 x 10^-4, V=260