Respuesta :

[tex]\begin{gathered} \text{circumference}=37.68 \\ \text{radius}=\text{?} \\ \text{circumference of a circle =2}\pi r \\ 37.68=2\times3.14159r \\ r=\frac{37.68}{6.28318} \\ r=\text{ }5.99696332112 \\ r\approx6m \end{gathered}[/tex]