Jessica furniture store is trying to figure out if she bought a couch at wholesale price for $113 and she mark up by 45%. what price should she sell the couch

Respuesta :

original price = $113

MArkup = 45% = 45/100 = 0.45 ( decimal form)

Sell price = 113 (1 + 0.45) = 113 * 1.45 = $163.85