Shaun estimated that the attendance at a college basketball game was 4,000. The actual attendance was 3,475. What is the percent error of Shaun's estimate? Round to the nearest whole percent.

Respuesta :

Percentage = 100 * (4000 - 3475)/3475 = 100 * (525/3475) = 52500/3475 = 15.1 %

Answer:

15.1%