Respuesta :
gpe is basses on the force equation...
GPE=m*g*h=1.5kg*9.8m/s^2*8m=117.6 N*m
GPE=m*g*h=1.5kg*9.8m/s^2*8m=117.6 N*m
Hawk's gravitational potential energy = mass of hawk x acceleration due to gravity x height of hawk above the ground = 1.5x9.8x8 = 117.6 joules/J.