frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 84+ )
Otras preguntas
A milling operation was used to remove a portion of a solid bar of square cross section. Forces of magnitude P = 19 kN are applied at the centers of the ends of
6. Hiccups are caused by the spasm of a muscle below your lungs called the diaphragm. Suppose you have a friend that complains of having hiccups every day. Coul
What early experiences contributed to Malcolm X’s views on civil rights?
Which example shows a psychological dependence for tobacco? A. A person needs to have a cigarette to feel happy. B. A person becomes extra hungry without a ciga
Please help !!MULTIPLE CHOICE Which of the following are effects of Enron's fraudulent practices? Select all that apply. A the CEO and CFO were criminally charg
How do you find the formula for the ionic compound of sodium chromate? Pls show all working out ty;)
(Annuity payments) Prof. Finance is thinking about trading cars. She estimates she will still have to borrow $26,000 to pay for her new car. How large will Pro
Scenario 1: Suppose savers either buy bonds or make deposits in savings accounts at banks. Initially, the interest income earned on bonds or deposits is taxed a
Based on Esteban’s conduct, Floyd reasonably believes that Glynis has the authority to act on Esteban’s behalf even though Glynis does not have the actual autho
An experimenter has conducted a single‐factor experiment with four levels of the factor, and each factor level has been replicated six times. The computed value