Seudónimo
Seudónimo
02-12-2016
Chemistry
contestada
How many moles are in 564 grams of copper
Respuesta :
Brik
Brik
04-12-2016
No. of moles =mass given/mass acquired
no. of moles =564÷64=8.81
therefore no. of moles =8.81m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 58+ )
Otras preguntas
Why did president theodore roosevelt use the power of his office to advance progressive reform?
The probability of event a is x, and the probability of event b is y. if the two events are independent, which condition must be true?
In c = 2a 3b, the entry represented by c24 is . in d = 3a − 2b, the entry represented by d13 is .
The structural layer of the earth that flows because it is hot and under extreme pressure is what?
Who are michael feld and ronald mcnair, and what is their expertise on the topic?
To what extent had african americans attained the ""american dream"" by the early twentieth century?
________ was initially intended to bring people together to raise funds for a cause.
What’s an Inequality?
Write a properly formatted hypothesis statement to answer this question: How does the amount of salt added to ice affect the rate at which the ice will melt? Sp
Write a letter to your local governmental representative highlighting the impact that the united states’ trade policy and global relations can have on global lo