Can someone tell me the answer?

As the number of pounds of apples purchased increases so does the total cost of the apples. If 2.5 pounds of apples cost $7.45, how much does 6 pounds of apples cost?

Respuesta :

First divide

6/2.5=2.4

Then multiply

7.45*2.4=17.88

6 pounds of apples cost $17.88

Otras preguntas