Ken bought 2 video games and 1 DVD for a total of $105. Jerome bought 1 video game and 4 DVDs for a total of $80. Which system of equations can be
used to find the cost, in dollars, of each video game (v) and each DVD (d) at the store?

Respuesta :

PO1235

Answer:

I think that the Linear system of equations can be used to find the cost.

Step-by-step explanation: