Respuesta :

Answer

% of C in C2H6= (2×12)/30×100=80%

% of H in C2H6= (3×2)/30×100=20%

Explanation:

2C+3H2-C2H6

nC=12, nH=1, nC2H6=30

2moles of C-1mole of C2H6

3moles of H-1 mole of C2H6

% of C in C2H6= (2×12)/30×100=80%

% of H in C2H6= (3×2)/30×100=20%