Respuesta :

Atomic mass carbon = 12.0 amu

1 mole C ---------- 12.0 g
?? moles C ------- 6.8 g

moles C = 6.8 x 1 / 12.0

moles C = 6.8 / 12.0

=> 0.567 moles