Cody is a lawyer who used to charge his clients $170 per hour. Cody recently reconsidered his rates and ultimately decided to charge $136 per hour. What was the percent of decrease in the billing rate?

Respuesta :

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

initial charge =  $170 per hour

new charge= $136 per hour.

Required

% decrease

Step two:

% decrease = initial- new /inital charge

% decrease  = 170-136 /170*100

%  decrease = 34 /170*100

%  decrease = 0.2*100

% decrease = 20%