PLEASE HELP!!!!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!

1. For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school spend on sandwiches? Fill in the blank with the numerical answer only. The school spent $_______ on sandwiches.

2. For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school spend on chips? Fill in the blank. The school spent $_______ on chips

3. For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school spend in all? Fill in the blank. The school spent $_______ in all.

Respuesta :

Answer:

1. $216.2

2.48.75

3.264.95

Step-by-step explanation:

1. 4.60x47=216.2

2. 1.25x39=48.75

3. 216.2+48.75=264.95