Jere Gundersen receives $900 per month from Social Security and his wife, Vardah, receives 60 percent of the amount Jere does. If Jere and Vardah have a retirement income of $1,800 per month, how much must Jere receive from his pension?

Respuesta :

Jere recives $900 and His wife recives 60% that will be 60/100*900=540 then $900+$540=1440.
Pension amount=1800-1440=360.

Answer:

360

Step-by-step explanation: