Respuesta :
Answer:
6 pencils cost $5.16.
Step-by-step explanation:
1. Find the cost of one pencil.
Divide: $7.74 ÷ 9 = $0.86 for one pencil
2. Multiply 0.86 by 6
$0.86 × 6 = $5.16
Answer:
6 pencils cost $5.16.
Step-by-step explanation:
1. Find the cost of one pencil.
Divide: $7.74 ÷ 9 = $0.86 for one pencil
2. Multiply 0.86 by 6
$0.86 × 6 = $5.16