Respuesta :

Answer:

6 pencils cost $5.16.

Step-by-step explanation:

1. Find the cost of one pencil.

Divide: $7.74 ÷ 9 = $0.86 for one pencil

2. Multiply 0.86 by 6

$0.86 × 6 = $5.16

Answer:

2/3 multiply with 7.74

=5.16