An object is traveling at a constant velocity of 12 m/s when it experiences a constant acceleration of 2.5 m/s2 for a time of 20s. What will its velocity be after that acceleration?

Respuesta :

Answer:62m/s

Explanation:

Initial velocity(u) =12m/s

Acceleration(a)=2.5m/s2

Time(t)=20seconds

Final velocity(v)=?

V=u+axt

V=12+2.5x20

V=12+50

V=62m/s