Respuesta :
Explanation:
Given
Mass (m) = 21 kg
Velocity (V) = 3.9m/s
Momentum = ?
We know that momentum is the product of mass and velocity so
Momentum = mass * velocity
= 21 * 3.9
= 81.9 kg m/s
Explanation:
Given
Mass (m) = 21 kg
Velocity (V) = 3.9m/s
Momentum = ?
We know that momentum is the product of mass and velocity so
Momentum = mass * velocity
= 21 * 3.9
= 81.9 kg m/s