contestada

A mass of gas has a volume of 4m3, a temperature of 290k, and an absolute pressure of 475 kpa. When the gas is allowed to expand to 6.5m3, it's new temperature is 277K. What's the absolute pressure of the gas after expansion?

Respuesta :

Hagrid

Given:

V1 = 4m3

T1 = 290k

P1 = 475 kpa = 475000 Pa

V2 = 6.5m3

T2 = 277K

Required:

P

Solution:

n = PV/RT

n = (475000 Pa)(4m3) / (8.314 Pa-m3/mol-K)(290k)

n = 788 moles

P = nRT/V

P  = (788 moles)(8.314 Pa-m3/mol-K)(277K)/(6.5m3)

P = 279,204 Pa or 279 kPa