Respuesta :

Answer;

5731.67 cm ^3

Explanation;

Human fat has a density of 0.918 g/ cm^3.

Density = mass/volume,

Mass 11.6 lbs

But, 1 lb = 453.592

Thus, mass = 5261.671 grams

V = Mass/Density

  = 5261.671/0.918

Vol. = 5731.67 cm ^3